Klon shirasawy – acer shirasawanum to jeden z piękniejszych klonów, często mylony z klonem japońskim. Pochodzi z gór Honsiu i Sikoku w Japonii. Klon nazwany został od nazwiska japońskiego botanika Yasuyoshi Shirasawy, który żył na przełomie XIX i XX wieku. W Polsce gatunek podstawowy bardzo rzadko występujący, kilka okazów rośnie w arboretach. Częściej spotykane w naszych ogrodach są jego odmiany.
Podstawowe informacje o klonie shirasawy
Klon shirasawy rośnie wolno, a w naturalnych warunkach dorasta do 5-10 m wysokości i podobnej szerokości, tworząc ciekawą, często nieregularną, lekko parasolowatą koronę. Aby cieszyć się takimi rozmiarami drzewka, musimy być bardzo cierpliwi, ponieważ potrzebuje ono na to aż 30 lat.
Posiada atrakcyjne wachlarzowate liście o średnicy do 10 cm, złożone z 9-11 podwójnie piłkowanych i krótkich klap, które zrośnięte są ze sobą w środkowej części. Młode liście są owłosione z obu stron, zielone, jesienią przebarwiające się na odcienie czerwieni. Kwitnie wiosną na biało, kwiaty zebrane są w baldachogrona po 20-30 sztuk. Na miejsce kwiatów pojawiają się orzeszki z horyzontalnie ułożonymi skrzydełkami, zwane skrzydlakami.
Klon shirasawy - wymagania i pielęgnacja
Klon shirasawy preferuje słoneczne lub lekko zacienione stanowiska. Wymaga gleb próchniczych, stale wilgotnych. Nie znosi suszy, dlatego musimy pilnować go z podlewaniem latem. Jest tolerancyjny co do ph gleby. Młode sadzonki należy okrywać zimą, zabezpieczając je przed mrozem. Starsze okazy są mrozoodporne. Klon shirasawy należy do strefy mrozoodporności 5, dlatego nadaje się do uprawy na całym terenie naszego kraju.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ściółki wokół tych klonów, która po pierwsze ograniczy parowanie wody z gruntu, a po drugie zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem zimą.
Zastosowanie tego gatunku jest dobrą alternatywą dla terenów, gdzie klon palmowy może przemarzać.
Klon shirasawy możemy nawozić od późnej wiosny, gdy na roślinie pojawią się już liście. Do nawożenia możemy wykorzystać kompost lub nawozy wieloskładnikowe. Nawozimy w dwóch terminach, co zapewni mu dobry wzrost.
Jak i kiedy przycinać klon shirasawy?
Klon shirasawy nie wymaga specjalnego cięcia. Możemy jednak wykonywać cięcia sanitarne, usuwając zaschnięte gałęzie, lub cięcia korygujące, aby poprawić lub ograniczyć koronę drzewa.
Kiedy należy wykonywać cięcie?
Cięcie korygujące przeprowadzamy w czasie, gdy w roślinie ustaje pędzenie soków, czyli kiedy na roślinie są już liście, zaś cięcie sanitarne wiosną.
Najczęściej spotykany w sprzedaży, przeważnie nisko szczepiony, mający formę naturalną lub szczepiony na wyższym pniu. Posiada piękne liście, takie same jak u gatunku podstawowego, z taką różnicą, że wiosną mają kolor żółty z pomarańczowym brzegiem. Latem są intensywnie żółte, a jesienią nabierają pomarańczowej barwy. Ogonki liściowe i unerwienie, są lekko różowawe. Bladożółte kwiaty pojawiają się wiosną, zebrane są w baldachogrona, a na ich miejscu latem pojawiają się bardzo dekoracyjne owoce w postaci czerwonych skrzydlaków, które niesamowicie kontrastują z tłem żółtych liści.
Dorasta do 3-4 m wysokości i posiada luźny pokrój. Przeważnie wytwarza kilka pni, co dodatkowo podnosi jego walory dekoracyjne. Wymaga próchniczej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Preferuje również zacienione stanowiska, na których liście są mniej narażone na oparzenia słoneczne.
To licencjonowana odmiana, która została wyselekcjonowana we włoskiej szkółce i to właśnie na cześć twórcy została nazwana. Posiada jasnozielone liście, które również przebarwiają się na pomarańczowe i karminowe odcienie. Tak jak poprzednia odmiana, wytwarza krwistoczerwone skrzydlaki, które kontrastują z tłem liści.
Osiąga od 2 do 4 m wysokości, tworząc gęstą, nisko osadzoną koronę. Odmiana JORDAN tworzy również często kilka pni, co wygląda niesamowicie malowniczo. Wymaga żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych gleb oraz osłoniętego i zacienionego stanowiska, na którym dużo lepiej rośnie.
Klon shirasawy MOONRISE
Poszukiwana odmiana o bardzo ciekawej barwie, która zmienia się w trakcie sezonu wegetacyjnego. Wiosną jej młode liście mają barwę czerwoną, latem nabierają żółto-czerwonych odcieni, jesienią zaś stają się pomarańczowe z zielonymi żyłkami. Wszystko zależy od nasłonecznienia. Liście są klapowane, zaokrąglone w kształcie. Klapy są mocniej powcinane i zaostrzone.
Odmiana ta jest bardziej odporna na poparzenia słoneczne, dlatego można go sadzić na mocniej nasłonecznionym stanowisku. Dorasta do 3-4 m wysokości, tworząc zwartą, kulistą koronę. Bardzo podobna do odmiany AUTUMN MOON.
Dekoracyjna odmiana o wiosennym zielonkawożółtym zabarwieniu liści z czerwonopomarańczowym rumieńcem skupiającym się na ich krawędziach. Im większa ekspozycja na słońce, tym dłużej utrzymujące się wybarwienie liści. Im więcej cienia, tym bardziej zielone się stają.
Odmiana dorastająca do 4-5 m wysokości, tworząca raczej krzaczasty pokrój o gęstej, zaokrąglonej koronie. Wymaga żyznych, przepuszczalnych gleb o umiarkowanej wilgotności.
Kiedy sadzić klon shirasawy?
Mamy wiele zapytań o to, jaki jest najlepszy termin na sadzenie klonów, zarówno shirasawy, jak i palmowych. Wszystkie rośliny hodowane w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, jednak najlepszym terminem na sadzenie tych roślin jest wiosna. Rośliny sadzone wiosną mają czas na dobre ukorzenienie się i zaaklimatyzowanie w nowym miejscu.
W jaki sposób można zastosować klon shirasawy?
Klon shirasawy ze względu na niewielkie rozmiary idealnie sprawdzi się nawet w niewielkim ogrodzie przydomowym. Jego dekoracyjne liście przez cały sezon wegetacyjny będą prawdziwą ozdobą, nie tylko ogrodów, ale i tarasów, ponieważ można go z powodzeniem uprawiać także w pojemnikach.
Pięknie wygląda sadzony w kompozycjach i jako soliter. Niesamowicie malowniczo prezentuje się na środku trawnika. Często wykorzystywany jest w ogrodach w stylu japońskim, nowoczesnym, a nawet leśnym. Użyć go można również jako akcent rozświetlający w zacienionych miejscach ogrodów.