Klon palmowy to niesamowita roślina pochodząca z Japonii, Korei i Chin. Od wieków uważany jest za synonim ogrodów orientalnych. Pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą z VII w. n.e. właśnie z tych rejonów, gdzie klon palmowy był wykorzystywany w centralnym punkcie ogrodów pałacowych i świątynnych. Gatunek ten rozpowszechniony został na całym świecie od ok. 1800 roku, kiedy to znany szwedzki botanik z podróży po Japonii przywiózł ze sobą wyszukane rysunki tych malowniczych drzew.
W tej chwili znanych jest ponad 600 ozdobnych odmian klona palmowego. Po wielu wiekach ich udoskonalania widoczne są wyraźne różnice między nimi. Ogromna ilość atrakcyjnych form, kształtów liści i ich spektakularnych barw wpływa na ich niesamowitą popularność. Wybór odpowiedniej odmiany z tak szerokiej oferty jest jednak bardzo trudny nawet dla profesjonalnych projektantów.

Czym charakteryzują się klony palmowe?
Charakterystyczną cechą klonów palmowych, jak sama nazwa wskazuje, są ich palczaste liście przypominające liście palmy. Ich kształt różni się w zależności od odmiany. Jedne są lekko powcinane, przypominające kształtem gwiazdę, inne mają wręcz ażurową, koronkową formę złożoną z cieniutkich sznureczkowych blaszek. Różnią się również barwą od żółci, przez zielenie, fiolety, róże, czerwienie, aż po ciemnobrunatne bordo. Oprócz odmian o jednokolorowych liściach wyróżnić można takie, które mają zielone liście z białymi brzegami, nakrapiane białymi, kremowymi lub różowymi plamkami czy paskami. Kolor liści często zmienia się również w trakcie sezonu. Najpierw jasne, seledynowe lub wręcz żółto-pomarańczowe, później bardziej stonowane, zielonkawe, czerwone lub fioletowobordowe, aby jesienią przybrać znów ogniście czerwone i pomarańczowe odcienie. Ta całoroczna feeria barw jeszcze mocniej skłania nas do zastosowania klona palmowego w ogrodzie.





W Japonii istnieje nawet jesienna tradycja zwana MOMIJIGARI – termin ten tłumaczony jest jako „polowanie na czerwone liście”. Klon palmowy wprost idealnie wpasowuje się w tamtą tradycję.

Oprócz liści kolejną cechą, która wpływa na popularność klonów palmowych, jest ich pokrój. Dzięki tak różnorodnym formom, a mianowicie od niskich karłowych, poprzez przewieszające się i płaczące, po te wyprostowane i wysokie, nadadzą się praktycznie do każdego ogrodu. Ich pokrój jest często nieregularny, a pędy cienkie i powyginane.



Nawet zimą, kiedy klon palmowy gubi liście, wygląda niesamowicie dekoracyjnie. Są odmiany, które mają atrakcyjną nie tylko barwę liści, ale i pędów. Jedną z nich jest odmiana SANGOKAKU o czerwonych pędach lub odmiana BI HOO o pędach w kolorze żółtym.


Możliwości ich wykorzystania jest niezmiernie dużo, również dzięki rozmiarom, jakie osiągają, a mianowicie od 45 cm do 5 m wysokości i nawet 3 m szerokości.
Uprawa klona palmowego - jakie warunki należy zapewnić roślinie, aby dobrze rosła?
Klon palmowy przez niektórych uważany jest za trudną w uprawie i wymagającą roślinę. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują.
To piękne, ozdobne drzewo nie ma wielkich wymagań, chociaż warto zapewnić mu kilka podstawowych warunków siedliskowych.
Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór stanowiska. Musi ono być przemyślane – cieple i koniecznie osłonięte od wiatrów.
Kolejnym ważnym elementem jest nasłonecznienie. Klony palmowe w zależności od odmiany preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Szczególnie te o jasnym zabarwieniu liści wymagają cienia, ponieważ ostre słońce może je latem przypalać, co nie wygląda estetycznie. Klony o ciemnym, czerwonym, filetowym bądź bordowym zabarwieniu wymagają wręcz stanowiska słonecznego. Im więcej mają cienia, tym bardziej ich barwa blednie i zielenieje.

Aby cieszyć się pięknym wyglądem klonów palmowych, nie możemy zapominać również o glebie. Podłoże do uprawy klonów palmowych powinno być umiarkowanie wilgotne, żyzne, próchnicze, o lekko kwaśnym odczynie.
Jak sprawdzić, jakie ph gleby mamy w ogrodzie? Jak przygotować glebę dla klonów palmowych? Dowiesz się o tym więcej z innego naszego artykułu.
Rośliny te lubią również wilgoć w powietrzu, dlatego bardzo dobrze rosną w pobliżu oczek wodnych, stawów itp.

Jak pielęgnować klony palmowe?
Klony palmowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Młode sadzonki klonów w naszym kraju warto okrywać na zimę przez kilka sezonów, aby zahartować je odpowiednio. Można również zastosować ściółkę, która zabezpieczy dodatkowo jego korzenie.
Klony palmowe to rośliny potrafiące się dobrze przystosować do miejscowych warunków, a to dzięki znakomicie rozwiniętej bryle korzeniowej, która jak gąbka chłonie wszystkie składniki pokarmowe z gleby. Taka umiejętność sprawia, że nie wymagają one szczególnego nawożenia. Już przy sadzeniu jednak powinniśmy zwrócić uwagę na przygotowanie odpowiedniego podłoża. Owszem, nawozić można, choć należy robić to z rozwagą. Im bardziej ubogie gleby w naszym ogrodzie, tym większe wskazania do nawożenia.
Kiedy nawozić? Najlepszym terminem jest wiosna, a mianowicie druga połowa maja, kiedy to na roślinie pojawiły się już liście. Możemy wówczas zastosować nawozy wieloskładnikowe lub te o wydłużonym działaniu, co jest wygodniejsze, ponieważ nie musimy pamiętać o kolejnej dawce.
Jak rozmnażać i kiedy przycinać klony palmowe?
Klony palmowe rozmnażamy generatywnie poprzez wysiew nasion. Otrzymujemy wówczas gatunek podstawowy, który jest idealny jako podkładka do szczepienia. Dlaczego idealny? Ponieważ jest najodporniejszy.
Może się nawet okazać, że wysiewając nasiona otrzymaliśmy nową odmianę. Dzieje się tak niezmiernie rzadko, jednak jest na to szansa, szczególnie kiedy mamy więcej odmian, które mogą się ze sobą krzyżować.
Rozmnażać możemy również wegetatywnie – poprzez sadzonki zielne. Większość najatrakcyjniejszych odmian uzyskujemy jednak poprzez szczepienie. Mamy wtedy 100% pewności, że przeniesiemy cechy mateczne, na których nam tak zależy. Szczepienie może być wykonane nisko, dzięki czemu roślina przybiera najbardziej naturalną formę. Może być również zaszczepiona na pniu, co szczególnie przy odmianach o płaczącym pokroju uwydatnia ich walory.
Klon palmowy jest rośliną, która nie wymaga specjalnego cięcia. W artykułach najlepszych hodowców na świecie możemy jednak przeczytać, że przycinanie ich jest jak szlifowanie diamentów.
Cięcie najczęściej wykonuje się wiosną po przejściu ostatnich przymrozków. Cięciem korygujemy pokrój, czym uwydatniamy jego najlepsze cechy. Cięcie może być także pielęgnacyjne, polegające na usunięciu przymrożonych lub przesuszonych końcówek pędów.

Klony palmowe bardzo dobrze znoszą przycinanie, przez co często są również wykorzystywane do tworzenia pięknych okazów BONSAI.

Dlaczego Klony palmowe chorują? Najczęściej występujące choroby i szkodniki. Jak z nimi walczyć?
Bardzo dobrą informacją jest to, że klony palmowe niezmiernie rzadko ulegają chorobom i równie rzadko atakują je szkodniki. Jedynym szkodnikiem który często atakuje te rośliny jest mszyca pojawiająca się na młodych pędach i listkach wiosną. Mszycy możemy się pozbyć w bardzo łatwy i ekologiczny sposób.
Oprócz mszycy na klonach palmowych mogą pojawić się naliściaki drzewoszki, lub opuchlaki truskawkowce, których larwy żerują w korzeniach a postacie dorosłe, czyli chrząszcze, na liściach – wygryzając w nich otwory.
Niestety nie tylko szkodniki mogą pojawić się na tych roślinach. Najniebezpieczniejsze są choroby grzybowe, a wśród nich:
- Werticilioza klonu palmowego to jedna z groźniejszych chorób grzybowych, jakie mogą go zaatakować. Czym objawia się werticilioza? Latem na roślinie można zaobserwować żółknięcie liści, a dokładniej tkanki blaszki liściowej pomiędzy nerwami. Z czasem zżółknięte liście brązowieją i opadają. Do zarażenia tą chorobą dochodzi poprzez korzenie, dlatego, aby jej zapobiec, należy unikać sadzenia klonów palmowych w miejscach, gdzie ta choroba występowała. Po zaobserwowaniu objawów tej choroby trzeba usunąć zarażone części rośliny. Należy w tym wypadku zastosować również środek grzybobójczy – Topsin.
- Papierowa plamistość na liściach klonów palmowych objawia się powstawaniem na blaszce liściowej żółtobrązowych okrągłych plam, które z czasem zlewają się ze sobą. Liście stają się żółtozielone i chlorotyczne, pokrywając się czarnymi punkcikami w postaci piknidii. Piknidia otwierają się pod wpływem wody podczas podlewania lub opadów deszczu. Zarodniki przenoszą się wtedy na sąsiednie rośliny i je zarażają. Również przy plamistości, tak samo jak przy innych chorobach grzybowych, bardzo ważne jest, aby dokładnie usuwać opadłe jesienią liście. Po zaobserwowaniu objawów należy wykonać opryski odpowiednimi środkami ochrony roślin, takimi jak TOPSIN I SCORE. Opryski powinny być wykonywane naprzemiennie.
- Mączniak prawdziwy klonu palmowego objawia się tym, że na liściach pojawia się biały mączysty nalot z widocznymi czarnymi niewielkimi punkcikami – zarodnikami grzybni. Po kilkunastu dniach biały nalot ciemnieje, a zarodniki przenoszą się na pozostałe rośliny rosnące wokół zarażonego okazu. Dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować. Mączniak prawdziwy zimuje na pędach i w opadłych liściach. Podstawą jest usuwanie z ogrodu opadłych jesienią liści. Zwracajmy szczególną uwagę na nasze klony palmowe w czasie częstych opadów deszczu i w czasie, gdy występują duże różnice wilgotności powietrza w ciągu dnia i nocy. Po zaobserwowaniu choroby należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin – a mianowicie DISCUS i AMISTAR – i stosować je naprzemiennie.
- Antraknoza na klonie palmowym objawia się jasnozielonym, następnie żółtym, a później brązowym zabarwieniem tkanki liściowej wzdłuż głównych nerwów, a w konsekwencji zamieraniem liści. Oprócz tego na liściach pojawiają się również liczne okrągłe plamki, które otoczone są żółtą obwódką. Tak jak i w poprzednich przypadkach opisanych powyżej, choroba ta roznosi się na pobliskie rośliny poprzez zarodniki występujące na blaszce liściowej, spłukiwane przez wodę lub przenoszone przez owady. Opadłe liście należy usuwać i palić a zarażoną roślinę należy opryskiwać naprzemiennie środkami TOPSIN, POLYRAN.
Zastosowanie klona palmowego w ogrodzie
Tak jak już wcześniej było wspomniane, klony palmowe dają nam ogromne pole do popisu. Mnogość odmian sprawia, że znajdą one miejsce w każdym ogrodzie. Od tych najmniejszych, karłowych, po te wysokie o parasolowatej koronie, dające cień. Odmiany barwne idealnie sprawdzą się w kompozycjach kolorystycznych. Złocistożółte odmiany upiększą i rozjaśnią ciemniejsze zakątki ogrodu. Intensywne barwy dodadzą energii i świeżości w ogrodach, gdzie przeważa zieleń. Mogą być sadzone w kompozycjach albo jako solitery, co uwydatni ich pokrój. Szczególnie pięknie prezentują się odmiany płaczące, przewieszające się, gdy posadzimy je nad wodą lub na podniesionych rabatach. Niektóre odmiany nadają się również do uprawy w pojemnikach, dzięki czemu upiększą nasz taras lub balkon.



Co sadzić obok klona palmowego?
Wszystko zależy od odmiany i jej pokroju. Można tworzyć naprawdę niesamowite kompozycje z użyciem klonów palmowych. Ze względu na to, że klony preferują lekko kwaśny odczyn gleby, na pewno odpowiednie będą rośliny o podobnych wymaganiach. Na przykład azalie japońskie, które będą zarówno dekoracyjne jeszcze przed rozwojem liści klonów, jak i stworzą bazę oraz kontrast dla ich jesiennej barwy. Bardzo dobrym towarzystwem klonów są również rośliny iglaste.

Klon palmowy – najciekawsze odmiany
Ciężko byłoby przedstawić tutaj wszystkie odmiany, które na to zasługują. Postaram się jednak opowiedzieć o tych, które uważam za ciekawsze i takich, które możemy częściej spotkać w sprzedaży. Odmian jest tak wiele, że warto byłoby podzielić je względem jakichś cech, aby przedstawić je bardziej przejrzyście. Wybrałam podział ze względu na barwę liści, a mianowicie:
Klony palmowe o ciemnych czerwonych liściach.
Klony palmowe zmieniające barwę liści w trakcie sezonu wegetacyjnego.
Klony palmowe dwubarwne, nakrapiane, itp.
Klony palmowe o ciemnoczerwonych liściach:
Wyobraźmy sobie dom z piękną białą elewacją i niewielką podniesioną rabatą, na której przeważają rośliny iglaste, bądź okrągły skrawek ziemi z równiutkim trawnikiem otoczony podjazdem, a teraz wyobraźmy sobie przepiękny czerwony klon palmowy przewieszający się nad murkiem, z ażurową koroną i nieregularnym pokrojem, którego gałęzie wręcz wiją się pomiędzy iglakami. A na trawniku – klon w postaci drzewa, z widocznymi od nasady kilkoma pniami i masą bordowych powcinanych liści tworzących swego rodzaju parasol.
Czerwone klony palmowe przełamują monotonię zieleni i od samej wiosny wprowadzają energię i elegancję do ogrodu.
Klon palmowy ATROPURPUREUM – dzięki nieprzeciętnej urodzie to najpopularniejsza odmiana na polskim rynku. Posiada wyprostowany pokrój o lekko przewieszających się końcówkach pędów. W naszym klimacie dorasta do 4,5-5 m wysokości. Największą jej ozdobą są dość duże jaskrawoczerwone klapowane liście o średnicy dochodzącej nawet do 10 cm. Im więcej światła pada na roślinę, tym intensywniejsza barwa jej liści.

Klon palmowy ALPINE SURPRISE – ciekawa odmiana o kolumnowym pokroju dorastająca do 3 m wysokości i 1 m szerokości. Idealnie sprawdzi się na wąskich rabatach. Jej największą ozdobą są liście, które od samej wiosny mają ciemną brązowoczerwoną barwę. Ciekawy jest również ich kształt. Są klapowane, bardzo mocno powcinane, niekiedy do samej nasady, a ich klapy są długie i dość wąskie.

Klon palmowy AMAGI-SHIGURE – jedna z piękniejszych odmian o niesamowitej czerwonofioletowej barwie liści z ciemnym unerwieniem. Jesienią stają się one czerwono-pomarańczowo-fioletowe. Roślina tworzy ładny krzaczasty pokrój, dorastając do 2,5 m wysokości i zaledwie 1 m szerokości. Idealna nawet do małych ogrodów.

Klon palmowy BLOODGOOD – odmiana o wyprostowanym pokroju, dorastająca do 3-4 m wysokości. Jej największym atutem, są bardzo ciemne bordowe, powcinane liście. Bloodgood jako jedna z nielicznych odmian utrzymuje barwę ulistnienia przez cały sezon wegetacyjny. Zimą zaś dekoracją stają się jego ciemne powyginane pędy.

Klon palmowy BURGUNDY LACE – to wolno rosnąca odmiana osiągająca 1,5 m wysokości. Posiada klapowane, głęboko powcinane ząbkowane purpurowoczerwone liście, które utrzymują kolor przez cały sezon wegetacyjny.

Klon palmowy CRIMSON PRINCESS – karłowa odmiana o parasolowatym pokroju dorastająca do 150 cm wysokości i takiej samej szerokości. Posiada pierzaste, ażurowe, purpurowoczerwone liście, które jesienią nabierają jeszcze intensywniejszej czerwonej barwy.

Klon palmowy DISSECTUM GARNET – odmiana o rozłożystej koronie osiągająca po 10 latach 1 m wysokości. Jego ozdobą są nie tylko liście, ale i pędy. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, ponieważ w cieniu jej liście nie wybarwiają się tak intensywnie i często zielenieją.

Klon palmowy FIRECRACKER – kolejna odmiana o ciemnych, bordowych koronkowych liściach, jesienią przebarwiająca się na czerwono, dorastająca do 3 m wysokości. Tworzy krzaczasty, rozłożysty pokrój. Jedna z piękniejszych odmian klonów dostępnych na rynku.

Klon palmowy FIREGLOW – rosnąca często w formie niewielkiego drzewka odmiana osiągająca 2 m średnicy. Liście również ciemne, czerwone, utrzymujące barwę przez cały sezon wegetacyjny.

Klon palmowy HUPPS RED WILLOW – niewielki krzew, po 10 latach dorastający do 2 m wysokości i 1,8 m szerokości. Posiada ciekawe, bardzo mocno powcinane liście o wąskich klapach. Wiosną i latem mają one ciemną bordowoczerwoną barwę, która jesienią nabiera ognistych, pomarańczowoczerwonych odcieni.

Klon palmowy INABA SHIDARE – rzadko spotykana odmiana o ciemnych listkach, które wiosną mają lekko fioletowawą barwę, później przybierają bordowy odcień, aby znów na jesień zmienić kolor na ognistą czerwień. Odmiana ta dorasta do 1-2 m wysokości.

Klon palmowy ORANGEOLA – po 10 latach uprawy osiąga ok. 1 m wysokości. Posiada mocno powcinane liście, które wiosną mają intensywną pomarańczowoczerwoną barwę, latem przybierają odcienie purpury, jesienią zaś przyciągają wzrok swoimi szkarłatnoczerwonymi barwami.

Klon palmowy PIXIE – piękna i efektowna odmiana o powolnym wzroście, dorastająca po 10 latach do 2 m wysokości i podobnej szerokości. Posiada mocno powcinane liście o czerwonej barwie, która jesienią staje się jeszcze intensywniejsza.

Klon palmowy DISSECTUM RED DRAGON – to bardzo ciekawa odmiana dorastająca do 2,5 m wysokości, o niesamowitym pokroju przypominającym kopułę stworzoną z cienkich przewieszających się pędów, na których wyrastają mocno powcinane, wręcz ażurowe czerwone liście.
Klon palmowy SKEETER’S BROOM – to dość wąska i wyprostowana odmiana dorastająca do 1,5-2 m wysokości. Posiada klapowane liście, które od wiosny mają czerwoną barwę, później stają się ciemniejsze, bordowe, aby na jesień znów nabrać intensywnie czerwonej barwy.

Klon palmowy TROMPENBURG – roślina tworząca szeroki, wyprostowany pokrój. Posiada mocno powcinane liście, które przez cały sezon wegetacyjny utrzymują ciemną czerwoną barwę. Bardzo ciekawie wygląda również w czasie kwitnienia, kiedy to żółte kwiatostany kontrastują z tłem liści.

Klon palmowy SUMI-NAGASHI – to klon o pokroju krzaczastym, który po 10 latach uprawy osiąga 4 m wysokości i 3 m szerokości. Posiada mocno powcinane liście, których klapy mają ząbkowane brzegi. Kolor liści od samej wiosny jest czerwony, latem lekko zielenieje, aby jesienią znów przybrać intensywny karminowy kolor.

Klon palmowy TAMUKEYAMA – niewielka odmiana, dorastająca do 2 m wysokości i nawet 3,5 m szerokości. Posiada piękny przewisający pokrój i mocno powcinane, ażurowe, błyszczące liście – wiosną czerwone, latem purpurowe, jesienią ponownie intensywnie czerwone.

Klony palmowe zmieniające barwę liści w trakcie sezonu wegetacyjnego:
Wiele odmian klonów palmowych wygląda niesamowicie dekoracyjne przez cały sezon wegetacyjny. Są również takie, które o każdej porze roku wyglądają inaczej. Latem i jesienią zmieniają barwę liści. Wiosną mogą być np. żółto pomarańczowe, latem zielone, a wiosną ponownie ogniście pomarańczowe, jak np. odmiana Katsura. Tym sposobem nasz ogród jest dynamiczny i efektowny.
Klon palmowy AKANE – niesamowita odmiana, której liście wiosną mają żółtą barwę, z pomarańczowym i różowym odcieniem na brzegach. Latem nabierają pięknego żółtego koloru. Jego żółta barwa jest jedną z najintensywniejszych wśród klonów palmowych. Jesienią ponownie nabierają pomarańczowych odcieni. Dorasta do około 2 m wysokości. Posiada wzniesiony pokrój.

Klon palmowy BENI MAIKO – piękny klon o mocno powcinanych niewielkich listkach, które wiosną mają różowoczerwoną barwę, latem zielenieją, a jesienią ponownie nabierają czerwonego koloru. Jest to niewielka odmiana dorastająca do 2,5 m wysokości i 1,5 m szerokości. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Klon palmowy DEMI SEC – karłowa odmiana o płaczącym pokroju, posiadająca mocno powcinane, koronkowe liście. Od wiosny do lata liście mają kolor zielony, a jesienią przybierają niesamowitą, pomarańczową barwę, która aż świeci z daleka. Dorasta po 10 latach do 120 cm wysokości i 150 cm szerokości.
Klon palmowy DISSECTUM ELLEN – to jedna z wielu odmian o płaczącym, kopulastym pokroju. Jak cała grupa dissectum, wytwarza ażurowe, mocno powcinane liście, które od wiosny do lata są zielone, jesienią zaś zmieniają barwę na żółtą i pomarańczową. Po 10 latach uprawy osiąga około 120 cm wysokości i nawet 200 cm szerokości.

Klon palmowy DISSECTUM FLAVESCENS -niewielka, karłowa wręcz odmiana o pięknych koronkowych liściach, dorastająca docelowo do 150 cm wysokości i 2 m szerokości, najczęściej sprzedawana w formie szczepionej na pniu. Jej liście od wiosny mają zieloną barwę, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo.
Klon palmowy DRAGON MASTER – bardzo efektowna odmiana o przewieszających się pędach, która, gdy nie jest zaszczepiona na wyższym pniu lub podpinana do podpory, może wręcz uchodzić z powodzeniem za roślinę płożącą. Jej wiosenne liście mają żółtopomarańczową barwę, latem są intensywnie żółte, aby jesienią znów przybrać mocny, ogniście pomarańczowo czerwony odcień.

Klon palmowy EMERALD LACE – dość szybko rosnąca odmiana dorastająca do 3 m wysokości. Posiada ażurowe liście o mocno powcinanej blaszce liściowej. Wiosną liście mają zieloną barwę, która końcem lata zmienia się, aby jesienią przybrać pomarańczowo czerwony odcień. Jej pędy przewieszając się, tworzą kopulastą koronę.

Klon palmowy DISSECTUM EMMA – bardzo ciekawa i poszukiwana odmiana o parasolowatym pokroju dorastająca do 250 cm wysokości. Posiada ażurowe liście zmieniające barwę w trakcie sezonu. Od zieleni, przez czerwonobrązowy, aż po rdzawobrązowy i intensywnie pomarańczowy kolor, który niesamowicie kontrastuje z zielenią.

Klon palmowy JERRE SCHWARTZ – odmiana o bardzo mocno powcinanych liściach, praktycznie do samej podstawy. Każda z klap jest mocno ząbkowana. Jego młode liście mają jaskrawą czerwoną barwę, później zielenieją. Szczególnie dekoracyjnie wygląda latem, kiedy to młode przyrosty kontrastują z zielenią starszych liści. Jesienią ponownie cały wybarwia się na intensywną czerwień.

Klon palmowy KATSURA – to niesamowita odmiana dorastająca do 2m wysokości po około 10 latach. Ma zwarty i wzniesiony pokrój. Jej największym atutem są wiosenne jaskrawe, żółtopomarańczowe liście, które latem zmieniają barwę na seledynowozieloną, aby znów jesienią wybarwić się na pomarańczowo.

Klon palmowy ORANGE DREAM – bardzo dekoracyjna odmiana o wzniesionym pokroju, dorastająca po kilkunastu latach do 2 m wysokości. Najbardziej efektowny jest wiosną, kiedy to pojawiają się żółte liście z różowym brzegiem. Latem liście stają się żółte, a jesienią wybarwiają się na pomarańczowo.

Klon palmowy OSAKAZUKI – jedna z najbardziej cenionych odmian ze względu na jej niesamowite jesienne zabarwienie. Wiosną liście mają oliwkowo-pomarańczowe zabarwienie, latem mają zieloną barwę, jesienią zaś przybierają szkarłatnoczerwonego koloru. Rośnie dość silnie, osiągając nawet 5 m wysokości.

Klon palmowy RED WINE – dorastająca do 2,5 m wysokości odmiana o niesamowitej barwie liści. Od wiosny do lata ma piękną koralowoczerwoną barwę, która latem lekko zielenieje. Młode przyrosty jednak mają różowy kolor, który pięknie kontrastuje z tłem zielonych liści. Jesienią znów przybiera jaskrawego czerwonopomarańczowego koloru.

Klon palmowy RYUSEN – stosunkowo niedawno odkryta odmiana o niesamowitym kaskadowym pokroju. Jej pędy wyrastają poziomo, aby później malowniczo opadać w dół. Posiada zielone, powcinane liście złożone z siedmiu klap, odporne na promienie słoneczne. Jesienią wybarwiają się na intensywny pomarańczowy odcień.

Klon palmowy SEIRYU – stara odmiana, znana już od końca XIX wieku. Posiada mocno powcinane ażurowe, delikatne i zwiewne liście w kolorze zieleni, mniejsze niż u innych o podobnym kształcie. Jesienią nabierają one niesamowitego pomarańczowego koloru. Roślina posiada malowniczy krzaczasty pokrój, dorastając do 2,5 m wysokości.

Klon palmowy BI-HOO – to odmiana o krzaczastym, wyprostowanym pokroju, który z czasem nabiera kulistego kształtu. Dorasta do 2,5 m wysokości. Liście tego krzewu wiosną mają cytrynowozieloną barwę z różowym przebarwieniem, później są jasnozielone, aby jesienią zmienić kolor na intensywne żółte, pomarańczowe i różowe odcienie. Nie tylko liście są jej ozdobą. Zimą pędy tej odmiany mają niesamowity żółtopomarańczowy kolor.
Klon palmowy DESHOJO – dorastająca do 3,5 m wysokości odmiana, która przybiera postać dużego krzewu bądź małego drzewa. Posiada bardzo dekoracyjne liście, które zmieniają niesamowicie barwę w trakcie sezonu. Wiosną mają kolor czerwony, latem zielenieją, a jesienią nabierają żółtych odcieni. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Klon palmowy DISSECTUM – malownicza odmiana, która znana jest od XVIII wieku. Tworzy piękną, szeroką, parasolowatą koronę. Często szczepiona jest na wyższym pniu, aby wyeksponować jej walory. Docelowo może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Posiada wachlarzowate, mocno powcinane ażurowe liście, które od wiosny mają zieloną barwę, a jesienią przybierają intensywnie pomarańczowy odcień.

Klon palmowy KOTO-NO-ITO – bardzo dekoracyjna odmiana dorastająca do 2,5 m wysokości. Posiada niezwykle ciekawe, zielone, mocno powcinane liście o bardzo wąskich klapach poruszających się nawet przy najmniejszym wietrze. Klon ten najpiękniej wygląda jednak jesienią, kiedy to jego liście mają żółtopomarańczowe odcienie. Rośnie bardzo wolno, tworząc ciekawą ażurową koronę.

Klon palmowy SANGOKAKU – to japońska odmiana, o której wzmianki pochodzą z końca XIX wieku. Posiada wzniesiony, krzaczasty pokrój, dorastając nawet do 7 m wysokości. Jej liście są niewielkie, głęboko klapowane. Od wiosny mają przyjemną seledynową barwę, która jesienią zmienia się na intensywnie żółty kolor. Największą jednak zaletą tego klonu jest czerwone zabarwienie młodych pędów, co najbardziej widoczne jest zimą.

Klon palmowy SUMMER GOLD – piękna odmiana o niesamowitej żółtej barwie wiosennych liści, na brzegach których pojawia się pomarańczoworóżowy cień. Z biegiem czasu liście lekko zielenieją, aby jesienią znów nabrać żółtego, później koralowego, a następnie szkarłatnego koloru. Dorasta ona do 4 m wysokości i nieco większej szerokości, tworząc ładną, wielopoziomową koronę.

Klony palmowe dwubarwne, nakrapiane itp.:
Oprócz odmian o jednobarwnych liściach i tych zmieniających kolor w trakcie sezonu, znanych i poszukiwanych jest wiele odmian o niespotykanej kolorystyce, często dwubarwnych. Ich liście mogą mieć białe, kremowe lub różowe obrzeżenie, często nieregularne. Mogą być nakrapiane, z nieregularnymi paskami i plamami. Wiele tych odmian jest ciężko dostępnych na rynku i wielu kolekcjonerów ich poszukuje. Taka perełka w ogrodzie będzie ciekawym akcentem kompozycji i ciekawostką, której pozazdrości niejedna osoba.
Klon palmowy BUTTERFLY – ciekawa odmiana o niewielkich listkach. Od samej wiosny są zielone i mają bardzo ciekawie wyglądające, biało-różowe obrzeżenie. Latem przebarwienia stają się białe. W dobrych warunkach dorasta do 3 m wysokości.

Klon palmowy EXTRAVAGANZA – bardzo ciekawa odmiana, która zachwyca barwą liści. Młode liście mają intensywny, czerwono-różowy odcień, następnie ciemnieje i nabiera czerwono-fioletowych barw. Z czasem zaczynają się na nich również pojawiać jasne, różowe i białe, nieregularne przebarwienia. Nie na darmo otrzymał nazwę EXTRAVAGANZA.

Klon palmowy HANA MATOI – niesamowita, licencjonowana odmiana, posiadająca ciekawe ażurowe, głęboko powcinane liście z atrakcyjnym barwnym rysunkiem na blaszce. Wiosną mają różowe, kremowe, fioletowe i zielone odcienie, latem przeważa na nich zieleń, lecz różowe i kremowe przebarwienia są nadal widoczne. Po 10 latach uprawy dorasta do 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. Posiada pokrój krzaczasty, z przewieszającymi się pędami, z czasem tworzy zaokrągloną koronę.

Klon palmowy KINGSVILLE VARIEGATED – po 10 latach osiąga około 250 cm wysokości. Wiosenne przyrosty tej odmiany mają różowo-zieloną barwę, która z czasem blednie i staje się kremowo-zielona. Kremowe przebarwienia są nieregularne. Na jesień, klon nabiera pomarańczowych odcieni, co czyni go bardzo efektownym.

Klon palmowy PEVE MULTICOLOR – bardzo rzadko spotykana odmiana o nieprzeciętnej barwie liści. Wiosną mają biało-różowo-zieloną barwę, latem są biało-zielone, a jesienią nabierają złocistych odcieni. Docelowo dorasta do 3 m wysokości i niecałych 2 m wysokości. Posiada wzniesiony, krzaczasty pokrój. Ważne, aby tej odmianie zapewnić zacienione stanowisko ze względu na tak jasne liście.

Klon palmowy PINK PASSION – ta odmiana robi niesamowite wrażenie. Wiosenne liście mają bardzo intensywny, różowy kolor a na ich brzegach pojawiają się nieregularne wybarwienia. W zależności od nasłonecznienia, latem środek liści może nabierać zielonych odcieni. Jesienią przebarwiają się znów efektownie na ciemnoczerwony kolor.

Klon palmowy SHIRAZZ – poszukiwana odmiana o purpurowych liściach z różową, nieregularną obwódką. Jest ona ceniona właśnie za tą barwę. Z czasem purpurowa barwa zielenieje, a różowa obwódka blednie. Latem, liście są już ciemnozielone z kremowobiałym brzegiem. Jesienią ponownie zmieniają kolor na purpurowo-różowy.

Klon palmowy UKIGUMO – to gratka dla kolekcjonerów, o niesamowitej kremowobiałej barwie liści z zielonymi plamkami i różowymi rumieńcami na brzegach wiosną. Możemy również czasem obserwować na roślinie całkowicie białe lub różowe listki. Latem nabierają więcej zielonych odcieni, a jasne przebarwienia są ledwie widoczne. Jesienią ponownie zmieniają kolory, na żółte i pomarańczowe.

Autor: inż. Karolina Golenia