Kategorie

Sklep Internetowy

Filtruj

Cena

Cena

  • 6,00 zł - 15,00 zł

Stanowisko

Stanowisko

Wilgotność gleby

Wilgotność gleby

Ph gleby

Ph gleby

Termin kwitnienia

Termin kwitnienia

Docelowa wysokość

Docelowa wysokość

Wrzosy i wrzośce

Wrzos pospolity (Calluna Vulgaris) i wrzośce (Erica)

Wrzosy to krzewinki o wieloletnich zdrewniałych łodygach i zimozielonych liściach. Dorastają od 15-60 cm wysokości (czasem ponad 1 m długości) i tworzą kształtne poduchowate kępy. Wrzosy mają łuskowate zimozielone liście, zwykle zielone ale bywają też: cytrynowe, żółte, pomarańczowe czy szare. Liście wrzosów czasem pod wpływem mrozu zmieniają barwę na rudą, czerwoną lub brązową, ale wiosną powracają do pierwotnego koloru. Kwiaty wrzosów przypominają kielichy i mogą być jasnoróżowe, różowoliliowe, "wrzosowe", intensywnie fioletowe, czerwone lub białe, pojedyncze, pełne lub pączkowe które są odporne na temperatury ujemne i nie ulegają zapyleniu przez co dłużej utrzymują się na pędzie. Są drobne, dzwonkowate, obupłciowe zebrane w luźnych, wielokwiatowych, rozgałęzionych ale wąskich gronach. Kwiatostany osiągają ok 15–25 cm długości (stanowią od 1/3 do blisko połowy długości rocznych przyrostów). Nadają się do bukietów, również suchych. Wrzosy kwitną od sierpnia do października, są miododajne a czerwonobrunatny o galaretowatej konsystencji miód ma zastosowanie głównie w leczeniu schorzeń prostaty.

Aktywne filtry

Wrzosy najlepiej wyglądają sadzone w stosunkowo dużych, nieregularnych grupach (po kilkanaście okazów jednej odmiany). Kwiaty są zapylane przez owady ale do zapłodnienia może dojść także w wyniku działania wiatru.

Wrzosy doskonale nadają się do ozdoby tarasów i balkonów aż do późnej jesieni. Przed nadejściem mrozu lepiej je jednak przenieść do ogrodu i zakopać razem z pojemnikiem, a pędy okryć.

Odmiany uprawne różnią się wysokością, pokrojem, barwą kwiatów i liści, terminem kwitnienia, budową kwiatów (pojedyncze, pełne lub pozostające cały czas w pąkach).

Uprawa i pielęgnacja wrzosów

Odmiany ogrodowe wrzosów wymagają lepszego podłoża – ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i dość żyznej kwaśnej ziemi o odczynie (pH 3,5-5,5). Nie lubią miejsc podmokłych, w których jesienią i zimą gromadzi się woda. Rośliny należy sadzić co 20-30 cm i wyściółkować rabatę korą, torfem lub ściółką iglastą. Zapobiega to parowaniu wody z podłoża, chroni korzenie przed mrozem, a rozkładając się, dostarcza próchnicy.

Ważnym zabiegiem decydującym o wyglądzie wrzosów jest przycinanie pędów. Tylko wtedy mają one ładny zwarty pokrój i obficie kwitną. Wrzosy należy przycinać wczesną wiosną (w kwietniu), skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty.

Latem najważniejsze jest podlewanie wrzosów, szczególnie w czasie kwitnienia. Wrzosy płytko się korzenią, więc mogą korzystać tylko z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie gleby i choć są dość odporne na suszę, lepiej rosną i są zdrowsze, jeżeli nie brakuje im wody. Zaleca się podlewanie wodą pozbawioną związków wapnia (najlepiej deszczówką) w okresie poprzedzającym i w trakcie kwitnienia. Ze względu na płytkie korzenienie się wrzosów, nie zaleca się także spulchniania i przekopywania ziemi wokół nich. Dla poprawienia wyglądu roślin należy zastosować umiarkowane nawożenie nawozami fizjologicznie kwaśnymi. Mimo mrozoodporności zaleca się okrywanie zimą wrzosów gałęziami drzew iglastych lub włókniną.

Wrzośce

Opisano ponad 840 gatunków wrzośców. Są to niskie, zimozielone krzewinki bardzo podobne do wrzosów. Dorastają do ok. 30 cm. Liście wrzośców wyglądają jak grube igiełki wyrastające z łodygi zebrane są w okółkach lub skrętoległe. Kwiaty wrzośców są bardzo liczne, a kwiatostany mogą przypominać baldachy, grona, wiechy czy pęczki. Większość uprawianych u nas odmian ma kwiaty sytuowane wzdłuż łodygi zebrane w gronach przypominajce zwisające dzbaneczki. Ich pręciki są dłuższe niż płatki, co odróżnia je od wrzosów. Mogą występować w kolorach białym, różowym, karminowym i jasno fioletowym. Wrzośce mogą kwitnąc w różnych porach roku zależnie od gatunku.

Większość odmian wrzośców kwitnie wczesną wiosną – od lutego do maja, np. wrzosiec krwisty (Erica carnea) ale ich pączki mogą pojawić się jeszcze przed zimą. Gatunki kwitnące w lecie, utrzymują kwiaty aż do jesieni np: wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea), wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans).

Uprawa i pielęgnacja

Wrzośce lubią stanowiska słoneczne a w ostateczności półcienistege. Najlepsza dla tych krzewinek jest gleba lekka, próchnicza, przepuszczalna z domieszką piasku o odczynie kwaśnym ( 4-5,5 pH).

Nie są bardzo wymagające jeśli chodzi o wilgotność, ale źle znoszą zarówno glebę zbytnio przesuszaną jak i za bardzo mokrą.

Wrzośce są średnio odporne na mróz dlatego warto je osłaniać na zimę oraz sadzić na stanowiskach osłoniętych od wiatru.

Przycinanie wrzośców polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Pędy kwiatostanowe przycina się tak aby usunąć suche kwiaty i pozostawić jak najdłuższą ulistnioną część pędu.

Wrzośce należy traktować jako rośliny okrywowe. Najlepiej wyglądają sadzone grupami. Są to jedne z najwcześniej kwitnących roślin wykorzystywanych do tworzenia ogrodów typu wrzosowisko.

Zarówno wrzosy jak i wrzośce to rośliny cieszące się ogromnym powodzeniem, ale uznać należy że wrzośce są łatwiejsze w uprawie choć bardziej wrażliwe na mróz. Zakładając wrzosowisko można tak dobrać odmiany wrzosów i wrzośców by zachować ciągłość kwitnienia niemal przez cały rok (ostatnie wrzośce kwitną jeszcze w maju a już w drugiej połowie czerwca zakwita wrzosiec bagienny).