• Home
  • Żurawina wielkoowocowa

Żurawina wielkoowocowa

22 listopada 2021 Admin Comments Off

Żurawina jest na pewno wszystkim znana ze sklepowych półek – można ją kupić w postaci suszonej lub znacznie rzadziej, świeżej. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że żurawinę można hodować w przydomowym ogrodzie.

Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpa) należy do roślin długowiecznych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce w stanie naturalnym występuje żurawina drobnolistna (Vaccinium microcarpon) i żurawina błotna (Vaccinum oxycoccus), które spotkać można na nizinnych terenach Lubelszczyzny, Podkarpacia, Pomorza czy Mazur.

W sklepie internetowym Szkółki Wrzos znajdą Państwo sadzonki żurawiny wielkoowocowej odmiany ‘Pilgrim’, ‘Mcfarlin’, ‘Early Black’ czy ‘Macro Hoves’.

Żurawina jest płożącą krzewinką, która tworzy gałązki o długości 8 – 12 cm. Z tych gałązek wyrastają pionowe liczne pędy owocowe. W okresie wegetacji wyrastają pędy rozłogowe które mogą osiągać nawet długość do 1,8 m, ukorzeniają się one na całej długości. Z nich wyrastają nowe pędy owoconośne. Liście żurawiny są zimozielone, skórzaste, błyszczące, niewielkie. Zimą nieco brązowieją.

Owoce żurawiny wykazują wiele właściwości zdrowotnych – zaliczana jest do roślin leczniczych. Owoce żurawiny są przede wszystkim bogatym źródłem witamin C i A oraz witamin z grupy B. Częste spożywanie żurawiny wpływa pozytywnie na zmniejszenie częstości infekcji.

Żurawina ma duże wymagania glebowe. Preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. W warunkach naturalnych żurawina rośnie na wilgotnych, kwaśnych (pH 3,2 – 4,5) glebach bagiennych, o które trudno w naszych ogrodach. Dlatego też powinno się stworzyć jej warunki podobne do naturalnych. Żurawina nie toleruje długotrwałych upałów i suszy, dlatego w lecie powinno się zadbać o odpowiednie nawadnianie roślin. Trzeba pamiętać, że brak wody powoduje zasychanie kwiatów, hamuje tworzenie pędów owoconośnych, a w okresie wzrostu owoców powoduje ich opadanie.

Zabiegi pielęgnacyjne żurawiny obejmują cięcie i odmładzanie krzewinek. Żurawina tworzy dużo pędów wegetatywnych, co powoduje, że w tym zagęszczeniu owoce słabo się wybarwiają. Dlatego też te długie pędy należy skracać za pomocą sekatora.

Zachęcamy do zakupu żurawiny w naszym Sklepie!