• Home
  • Wrzosiec – co warto wiedzieć planując zakup?
wrzosiec white glow, zakwitnięty (pełen białych kwiatów w formie dzbaneczków), w doniczce, stojącej na płycie chodnikowej, na czerwonym tle

Wrzosiec – co warto wiedzieć planując zakup?

27 stycznia 2021 Admin Comments Off

Wrzosiec – co warto wiedzieć planując zakup?

Wrzosiec to niski krzew, który może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w donicach. Zakwita bardzo wcześnie, wyróżniając się na tle innych roślin, po zimowej szarości. Uatrakcyjni zatem wygląd naszego ogrodu, jak również doskonale sprawdzi się jako dekoracja balkonu, czy tarasu. Wrzosiec nie jest wymagający w uprawie. Przy zapewnieniu mu minimum pielęgnacji, z pewnością odwdzięczy się wspaniałym wyglądem. Wrzośce, obok takich roślin jak np. wrzosy, azalie, różaneczniki, należą do roślin wrzosowatych. Warto rozważyć uprawę tych gatunków obok siebie, ponieważ mają one podobne wymagania pielęgnacyjne i dosyć dobrze się uzupełniają. Wrzośce różnią się między sobą m. in. pokrojem, wysokością, do jakiej dorastają, kształtem i kolorem liści oraz kwiatów. Kwiaty tego krzewu mają najczęściej kształt małych dzbaneczków

Możemy wybierać wrzosiec spośród wielu gatunków. W naszej Szkółce Krzewów Ozdobnych Wrzos znajdziecie m.in.: wrzosiec krwisty GOLDEN STARLET, wrzosiec krwisty RUBINFEUER, wrzosiec darlejski WHITE GLOW, wrzosiec darlejski GHOST HILLS, wrzosiec darlejski JACK H. BRUMMAGE i wrzosiec rozpierzchły w odmianach MAXWELL i HOLDEN PINK.

Przy pielęgnacji wrzośców, trzeba wziąć pod uwagę to, że nie wymagają zbyt obfitego nawadniania. Nie należy podlewać ich dużą ilością wody, bo ich korzenie mogą zacząć gnić. Należy im również zapewnić drenaż, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Jeżeli uprawiamy wrzośce w donicach, nie powinniśmy trzymać ich na podstawkach wypełnionych wodą. Do pielęgnacji przydadzą się specjalne nawozy do roślin kwaśnolubnych, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych.

wiele egzemplarzy wrzośców w doniczkach, ustawione obok siebie na placu, w dalszej perspektywie są też inne krzewy ozdobne

Czy wrzosiec i wrzos jest tą samą rośliną?

Wrzosiec i wrzos to przedstawiciele tej samej rodziny, jednak nie są to nazwy tej samej rośliny. Posiadają kilka cech wspólnych, ale również kilka różnic. Różni je m.in. pora kwitnienia. Wrzosiec zakwita późną zimą (od około końca lutego do kwietnia), wrzosy za to kwitną jesienią.

Odmianę wrzosu rosnącego dziko, (tzw. wrzos bagienny), możemy spotkać w lasach i na polanach. Najczęściej ma wtedy barwę różową lub białą. Kwitnie w okresie letnim. Pamiętajmy, aby podczas spacerów starać się nie uszkodzić wrzosu bagiennego, ponieważ jest pod ścisłą ochroną.

Gdzie najlepiej posadzić wrzośce?

Wrzosiec najlepiej posadzić w większych grupach. Możemy posadzić obok siebie kilka odmian wrzośców oraz wrzosów i dobrać je tak, by zapewnić kwitnienie przez długi czas. Sadzonki niższych odmian umieszczamy w odległości 20-30cm od siebie, a wyższych około 40-60cm.

Najlepiej sprawdzą się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych lub w półcienistych. Posadzone na zacienionych miejscach, wykazują nieco mniejsze kwitnienie. Piękne kolory kwitnących wrzośców ożywią modrzewnice, bażyny czarne o żółtych listkach i azalie japońskie. Będą stanowić też atrakcyjne urozmaicenie dla krzewów iglastych lub innych, różnokolorowych krzewów i kwiatów. W okresie kwitnienia, wspaniale komponują się na tle zieleni ogrodu. Wrzośce sprawdzą się doskonale jako rośliny okrywowe lub do uprawy w pojemnikach. Kwitną najwcześniej i przyciągają uwagę swoim atrakcyjnym wyglądem.

To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, chcąc posadzić wrzosiec w swoim ogrodzie, to odpowiednie podłoże. Wrzośce potrzebują podłoża o kwaśnym odczynie, (ph 4,5-5). Ziemia, w której posadziliśmy roślinę, nie może być zbytnio ciężka lub mokra, m.in. ze względu na możliwość uszkodzenia delikatnych korzeni. Przyda się odpowiednie ściółkowanie, (np. przy wykorzystaniu kory). 

Ochrona przed mrozem

Wrzosiec nie wymaga szczególnej ochrony przed mrozem. W naszej szkółce od wielu lat wrzośce nie są okrywane i dobrze sobie radzą w zimie. Dotyczy to też mroźnych zim. Uszkodzenia rośliny może za to spowodować silny mroźny wiatr, dlatego warto tak dobierać stanowisko, aby nie było silnych przeciągów, lub też boki rabat osłaniać jedliną. Podczas śnieżnych zim, dużą część pracy wykona za nas śnieg. Otulając wrzosiec “białą kołderką”, zapewni optymalne zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Uprawiając wrzosiec w pojemniku, najlepiej przenieść go przed nastaniem dużych mrozów do zacisznego miejsca, a donicę owinąć grubą warstwą materiałów izolujących, może to być agrowłóknina, mata ze słomy, gruby karton. Z powodzeniem możemy wrzosiec przechować w zimnym garażu, lub nieogrzewanym budynku gospodarczym.

Więcej o zabezpieczaniu roślin ogrodowych przed mrozem przeczytasz tu: 

Jak i czym najlepiej zabezpieczać rośliny ogrodowe przed zimą? – szkolkawrzos-blog

Kiedy przycinamy wrzosiec?

Przycinanie wrzośców ma duże znaczenie, jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu w przyszłym sezonie. Powoduje też poprawę zagęszczenia rośliny, (jej pokroju). Przycięcia należy dokonać w miejscu poniżej przekwitniętych kwiatów.  

Niektóre gatunki wrzośców, jak np. wrzosiec rozpierzchły, kwitnący latem,  wymagają przycięcia na początku wiosny, jednak większość przycinamy gdy tylko zakończą kwitnienie. Przycinanie sprawi, że rośliny wypuszczą nowe, zielone pędy. Zabieg ten jest szczególnie ważny podczas pierwszych lat po posadzeniu, kiedy wrzosiec jeszcze się rozrasta.