• Home
  • Wertykulacja trawnika – czyli czego potrzebuje trawnik po zimie.
Duży, zieony trawnik z zabudowaniami w oddali.

Wertykulacja trawnika – czyli czego potrzebuje trawnik po zimie.

14 marca 2021 Admin Comments Off

Wertykulacja trawnika – czyli czego potrzebuje trawnik po zimie.

Czym jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika to zabieg, który powinien być przeprowadzany regularnie, a przynajmniej raz w roku. Jeżeli zależy nam, by nasz trawnik cieszył oko piękną, zdrowo wyglądającą zielenią, warto o nim pamiętać. Po zimie trawa wymaga regeneracji, a wertykulacja to idealny sposób na pozbawienie jej niepotrzebnego mchu i filcu, odpowiednie napowietrzenie oraz przygotowanie do dalszej pielęgnacji. Wertykulacja, technicznie rzecz ujmując, to pionowe nacinanie murawy, najczęściej na głębokości 5-15 mm. 

Dom rodzinny z zielonym trawnikiem i ścieżką.

Kiedy przeprowadzać wertykulację?

Wertykulację przeprowadzamy minimum raz w roku. W przypadku bardziej wymagającej trawy, można to robić dwa razy w roku – np. na wiosnę i jesienią. 

Najodpowiedniejszą porą do przeprowadzenia tej czynności jest wiosna. Kiedy przyroda budzi się do życia, roślinność ogrodowa potrzebuje odrobinę naszego czasu i pielęgnacji. Nie inaczej jest w przypadku trawnika. 

Zaleca się dokonywać wertykulacji w okresie o umiarkowanych temperaturach, by trawa mogła się stopniowo zregenerować. Przed tym należy trawnik skosić. 

Zaraz po wykonaniu wertykulacji murawa może przybrać chwilowo niezbyt atrakcyjny wygląd. Nie należy się tym przejmować, ponieważ potrzebuje ona trochę czasu na regenerację. Wymaga też wówczas systematycznego nawadniania przez kilka dni.

Wertykulacji trawnika stanowczo nie powinno się robić w pierwszym roku po zasianiu trawy, bo może to bardzo zaszkodzić murawie. 

Po co wertykulować trawnik?

Wertykulacja trawnika w ogrodzie z pewnością powinna stać się systematycznie wykonywaną czynnością pielęgnacyjną. Jest to podstawowy zabieg regenerujący trawę i przygotowujący na przyjęcie potrzebnych jej składników odżywczych. Jeżeli go pominiemy, niestety możemy się spodziewać, że tak jak w znanym porzekadle – trawa u sąsiada będzie zieleńsza niż u nas. 🙂 

Wertykulacja pomaga zebrać z górnej warstwy trawnika pozostałości mchu, listowia, filcu

Jest to niezbędne m. in. w celu zabezpieczenia przed rozwojem chorób i grzybów. Pominięcie tej czynności byłoby zatem sporym zaniedbaniem, szczególnie jeśli zainwestowaliśmy wcześniej w wysokiej jakości nasiona trawy. Ostatecznym sygnałem do wertykulacji jest to, że nasz trawnik stracił na atrakcyjności, jego kolor wyblakł, widoczny jest na nim mech, lub woda bardzo powoli wsiąka w podłoże. 

Niestety o ile pamiętamy wiosną o zabiegach pielęgnacyjnych krzewów, drzewek i innych roślinności ogrodowych, trawnik traktujemy czasami nieco po macoszemu. Jednak to przecież on dodaje ogrodowi uroku i jeżeli jest odpowiednio pielęgnowany sprawia, że rośliny ogrodowe prezentują się na jego tle wspaniale.

Wertykulacja trawnika znacznie ułatwia również późniejsze przyswajanie składników odżywczych. Zaleca się dokonywać jej przed nawożeniem. 

Duży, zieony trawnik z zabudowaniami w oddali.

Czego potrzebujemy do wertykulacji?

Wertykulacji możemy dokonać przy pomocy zwykłych narzędzi ogrodowych – np. wertykulatora ręcznego – czyli grabi ogrodniczych, przeznaczonych do tego celu. Takie narzędzia sprawdzą się szczególnie, jeżeli nasz trawnik nie jest wyjątkowo dużych rozmiarów, a my lubimy pracę fizyczną i możemy poświęcić mu trochę czasu. 

Na większych powierzchniach lepiej sprawdzi się wertykulator mechaniczny

Jeżeli korzystamy z mechanicznego wertykulatora bez kosza, bardzo ważne jest, aby pozbierać pozostałości po wertykulacji. 

Skoszoną wcześniej trawę wertykulujemy najpierw na głębokości około 5 mm, potem stopniowo możemy zwiększać głębokość do 10 lub 15 mm. Głębokość zazwyczaj dostosowujemy do tego, jak dużej regeneracji potrzebuje murawa. Mechaniczne wertykulatory posiadają najczęściej funkcję regulacji głębokości cięcia. Przyjęło się, że z ich pomocą zabieg ten jest efektywniejszy.