• Home
  • Uprawa winorośli – porady i wskazówki

Uprawa winorośli – porady i wskazówki

7 stycznia 2022 Admin Comments Off

Winorośl (Vitis vinisfera) to pnącze osiągające zwykle do 10 metrów długości. Pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego i Azji zachodniej.

Winorośl preferuje żyzną, przepuszczalną glebę i nasłonecznione, osłonięte od wiatru stanowisko. Winorośl można sadzić przy murach lub altanach – najlepiej od nasłonecznionej strony lub przy specjalnie zbudowanych podporach, na których roślina będzie się wspierać.

Winorośl owocuje w 3 lub 4 roku po posadzeniu. Warto pamiętać o przycinaniu pędów rośliny– dzięki temu dobrze owocuje. Główne cięcie powinno się przeprowadzić na przełomie lutego i marca – w czasie zimowego spoczynku rosliny (od momentu opadnięcia liści do początku wegetacji). Później przeprowadza się cięcie letnie, od czerwca do września. Jego celem jest usunięcie zbędnych pędów na których nie wyształcą się owoce.

W drugiej połowie maja można również usunąć uszkodzone czy przemrożone pędy – jest to cięcie sanitarne.

Winogrona są owocami o różnorodnym zastosowaniu – można je spożywać na surowo lub przetwarzać. Z winogron produkuje się wina, ocet winny, rodzynki, olej, soki, dżemy i galaretki. W zależności od odmiany, owoce winorośli mogą mieć kolor od jasno zielonego do niemal czarnego.

Korzystne właściwości winogron znane są już od tysiącleci. Chronią przed nadciśnieniem i nowotworami oraz są dobrym źródłem witaminy A i C oraz potasu, wapnia, miedzi czy magnezu.

Winorośl ‘Chrupka Różowa’

W sklepie internetowym Szkółki Wrzos można kupić różne odmiany winorośli, np. ‘Isabella’, ‘Junior’, ‘Fredonia’, ‘Prim’, ‘Booskop Glory’ czy ‘Canadice’.

‘Prim” i ‘Junior’ to odmiany deserowe o jasno zielonych owocach. Nadają się do bezpośredniego spożycia, jak i do przechowywania. Obie odmiany nadają się uprawy w przydomowym ogrodzie i nie wymagają dużych nakładów pracy.

Winorośl ‘Prim’

‘Canadice’ to odmiana o różowych owocach dojrzewających w pierwszej połowie września. Odmiana odporna na mróz – nawet do -30 stopni C.

‘Boskoop Glory’, ‘Fredonia’ i ‘Isabella’ to odmiany deserowe o ciemnych owocach. Owoce ‘Fredonii’ nie są polecane do robienia wina.

Winorośl ‘Isabella’
Zachęcamy do zakupu sadzonek winorośli w naszym Sklepie!