• Home
  • Świdośliwa – co warto o niej wiedzieć?

Świdośliwa – co warto o niej wiedzieć?

13 grudnia 2021 Admin Comments Off

Świdośliwa (Amelanchier alnifolia), inaczej gołębia jagoda to krzew lub małe drzewo (zwykle od 2 – 4 m wysokości) z rodziny różowatych (podrodzina jabłkowe).

Roślina ma małe wymagania glebowe i jest dobrym wyborem dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem, lub dla osób nie mających czasu na częstą pielęgnację roślin. Świdośliwa najlepiej rośnie w glebie o pH w zakresie 6,2 – 7,5. Stanowisko powinno być słoneczne, chociaż świdośliwa dobrze sobie radzi w lekkim zacienieniu. Rośliny cechuje wysoka mrozoodporność. Świdośliwa znosi spadki temperatury nawet do -30 stopni C, a kwiaty są tolerancyjne na wiosenne przymrozki.

Rośliny są odporne na choroby i szkodniki, nadają się zatem do uprawy ekologicznej. Dodatkowo dobrze przystosowuje się i rośnie w różnych warunkach środowiskowych, z wyjątkiem ekstremalnie suchych i podmokłych stanowisk. 

Świdośliwa ta wytwarza atrakcyjne owoce- soczyste, słodkie i smaczne. Dojrzewają na przełomie czerwca i lipca.  Zawierają dużo antocyjanów, związków mineralnych i witaminy z grupy A, B i C. Owoce są kuliste, przeważnie niebieskogranatowe, z nalotem, czasem purpurowe. Owoce świdośliwy nadają się do bezpośredniego spożycia i mogą konkurować pod względem smaku z owocami borówki amerykańskiej. Nadają się również do przetwarzania (produkcja dżemów, soków, lodów, deserów) i do suszenia.

W internetowym sklepie Szkółki Wrzos można kupić sadzonki świdośliwy takie jak ‘Smoky’, ‘Thiessen’ czy ‘Krasnojarska’.

Zachęcamy do zakupów!