• Home
  • Rośliny zimozielone – charakterystyka
Trzmielina żółta, roślina o zielono-żółtych liściach

Rośliny zimozielone – charakterystyka

31 grudnia 2020 Admin Comments Off

Rośliny zimozielone – charakterystyka

Rośliny zimozielone to takie gatunki roślin, które zachowują liście również w okresie zimowym. Liście służą roślinom do wymiany powietrza, regulacji wilgotności, jak również asymilacji. 

W przeciwieństwie do pozostałych roślin ogrodowych, rośliny zimozielone nie zrzucają ulistnienia jesienią ani zimą, co sprawia że zdobią ogród także w tych okresach. Wyróżniamy wiele odmian i gatunków, które zaliczają się do grona zimozielonych. Znajdziemy wśród nich zarówno krzewy i drzewa (liściaste oraz iglaste), byliny, trawy, a także pnącza. Każdy miłośnik ogrodowych aranżacji z pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie.  

Jeżeli planujemy posadzenie w swoim ogrodzie roślin zimozielonych, warto poznać cechy charakterystyczne tych gatunków. Rośliny zimozielone wymagają bowiem trochę innego rodzaju pielęgnacji, czy zabezpieczania przed szkodliwymi czynnikami. Możliwe, że potrzebować będą odrobinę więcej naszego czasu i troski, ale to naprawdę będzie się opłacać. Zimozielone gatunki z pewnością odwdzięczą się nam, przepięknie zdobiąc nasze otoczenie również zimową aurą.

Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj gatunki roślin zimozielonych, które mogą uatrakcyjnić Twój ogród oraz sprawić, że nie będzie wiał nudą w trakcie zimowych miesięcy. Wiele spośród gatunków, o których przeczytasz poniżej znajdziesz w naszej Szkółce Krzewów Ozdobnych Wrzos – serdecznie zapraszamy

Trzmielina żółta, roślina o zielono-żółtych liściach
Trzmielina żółta

Rośliny zimozielone – na co zwrócić uwagę?

Istnieje co najmniej kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę decydując się na zakup roślin zimozielonych. Posiadają one kilka cech, które różnią je od pozostałych roślin ogrodowych. Są nimi:  

  1. Ochrona przed mrozem. Jest to bardzo istotna kwestia w przypadku roślin zimozielonych. To, że nie zrzucają one liści w okresie jesiennym i zimowym sprawia, że wymagają zwiększonej ochrony przed mrozem czy mocnym, zimowym wiatrem.
  2. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Rośliny zimozielone wykazują zwiększone zapotrzebowanie na wodę w okresie zimowym i nie należy o tym zapominać. Poprzez to że zachowują liście zimą, do utrzymania optymalnego poziomu wody potrzebują jej więcej, niż pozostałe rośliny ogrodowe. Zamarznięte podłoże uniemożliwia korzeniom pobranie wystarczającej ilości wody, dlatego zaleca się podlewanie roślin zimozielonych w okresach odwilży. 
  3. Pora sadzenia. Pora sadzenia to kolejny wyróżnik, na który warto zwrócić uwagę w przypadku roślin zimozielonych – nie należy sadzić ich zbyt późno. Gleba w której sadzimy gatunki zimozielone nie może mieć zbyt niskiej temperatury. Nowo posadzona roślina powinna mieć wystarczającą ilość czasu, by móc wytworzyć odpowiednie ukorzenienie. Niektóre zimozielone gatunki, jak np. osmantus, ostrokrzew kolczasty, głogownik, araukarię chilijską, zdecydowanie lepiej jest posadzić wiosną. 
  4. Ochrona przed słońcem. Zimozielone rośliny wymagają często sadzenia w miejscach, w których nie będą narażone na nadmierne promieniowanie słoneczne. Ich zwiększona podatność na wysuszenie i uszkodzenie spowodowane słońcem sprawia, że mogą wymagać większej ochrony w tym zakresie. Zimą, kiedy na liściach znajduje się niewielka ilość śniegu, nie należy jej usuwać, bo może stanowić bardzo dobre zabezpieczenie przed wysuszeniem. Zaleca się zabezpieczenie koron roślin zimozielonych, gdy w trakcie dużych mrozów mocno świeci słońce.

Co wybrać na żywopłot zimozielony?

To za co tak lubimy rośliny zimozielone, to ich wspaniała funkcja zdobienia otoczenia, kiedy ogólny krajobraz nie posiada już odcieni zieleni. Dlatego warto jest zdecydować się na zasadzenie choć kilku gatunków zimozielonych. 

Urozmaicenie aranżacji zimozielonymi roślinami sprawdza się nie tylko w prywatnych ogrodach, ale także fantastycznie prezentuje się w otoczeniu biurowców, czy w przestrzeni miejskiej. 

Często powodem dla którego decydujemy się na zakup roślin zimozielonych jest chęć stworzenia żywopłotu, który będzie prezentował się dobrze cały rok i równocześnie uchroni przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. To właśnie m. in. dzięki żywopłotom zyskujemy odrobinę prywatności, na której często tak bardzo nam zależy.

Jeżeli chcemy, by nasz żywopłot był zielony cały rok, warto zwrócić uwagę na:

zimozielone krzewy liściaste np. na ostrokrzew Meservy, laurowiśnię (może trochę przemarzać), ognik szkarłatny, bukszpan wieczniezielony, trzmielinę,

zimozielone krzewy iglaste np. cis pospolity i pośredni, kolumnowe odmiany jałowca pospolitego, chińskiego i skalnego, żywotnik zachodni i kosodrzewinę; możemy również jako wysoki zimozielony żywopłot posadzić kolumnowe odmiany świerków i sosen.

Ostrokrzew argentea marginata, odmiana o zielonych liściach z żółtymi obwódkami
Ostrokrzew ‘Argentea Marginata’

Czy określenia “rośliny zimozielone” i “rośliny wiecznie zielone” oznaczają to samo?

Pojęcia rośliny zimozielone i rośliny wiecznie zielone często używane są wymiennie – czy jednak oznaczają to samo? Dla ścisłości warto wyjaśnić, że nie są to równoznaczne określenia. Fachowcy i wprawieni ogrodnicy wiedzą, że nie można używać ich wymiennie. 

Rośliny zimozielone to takie, które jak sama nazwa wskazuje pozostają zielone zimą, (nie zrzucają liści/igieł). Rośliny wiecznie zielone zaś to rośliny, które swoje liście zachowują nawet od 3 do 11 lat. Do tego typu gatunków należy chociażby odmiana sosny długowiecznej – Pinus longaeva, która swoje liście zachowuje nawet przez 45 lat.

Pieris 'Forest Flame', roślina zimozielona o zielonych i pomarańczowo-czerwonych liściach
Pieris ‘Forest Flame’

Rośliny zimozielone najczęściej wybierane do ogrodu

Jeżeli jesteśmy miłośnikami wszechotaczającej zieleni i nie chcemy rezygnować z niej również zimą, mamy bardzo duży wybór gatunków, które sprawdzą się doskonale. 

Zimozielone drzewa iglaste (m. in  jodła koreańska, jodła szlachetna,  jodła kalifornijska, jodła koreańska, sosna drobnokwiatowa, sosna bośniacka,  sosna wejmutka, świerk kłujący, serbski i kaukaski, mamutowiec.

Zimozielone drzewa liściaste (np. dąb Turnera Quercus x turneri, magnolia grandiflora). Tutaj wybór jest niestety dosyć okrojony, a to z powodu tego, że liście drzew są dużo bardziej wrażliwe na mróz niż igły. W Polsce, ze względu na panujący klimat i dosyć mroźne zimy, gatunki uznane ogólnie za odporne na mróz, nie będa wykazywać całkowitej odporności. 

Zimozielone krzewy iglaste ( np. jałowiec płożący, żywotnik, cyprysik groszkowy, choina kanadyjska, kosodrzewina i cyprysik tępołuskowy.  

Zimozielone krzewy liściaste ( np. Różanecznik, kalmia, golteria rozesłana, runianka japońska, pierisy, azalia japońska, kalina sztywnolistna, bażyna czarna, modrzewnica, wrzosy i wrzośce).

Zimozielone pnącza (np. bluszcz, trzmielina Fortune’a, jeżyna Henry’ego).

Zimozielone trawy i byliny (m. in.  paprotniki  , języcznik zwyczajny , kostrzewy Festuca, turzyce, bambusy,  zawciąg Armeria, żagwin Aubrieta, ciemierniki, barwinek pospolity, kopytnik pospolity).

Wybór jak widać jest bardzo szeroki i jak zwykle każdy miłośnik ogrodowych aranżacji może znaleźć coś, co będzie pięknie prezentować się w jego ogrodzie zimą.

Laurowiśnia 'Otto Luyken', roślina zimozielona o zielonych liściach
Laurowiśnia ‘Otto Luyken’