• Home
  • Kuflik cytrynowy – co należy o nim wiedzieć?

Kuflik cytrynowy – co należy o nim wiedzieć?

23 września 2021 Admin Comments Off

Kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) jest zachwycającą rośliną o egzotycznie wyglądających kwiatach. Pochodzi z Australii, a w Europie pojawił się pod koniec XVIII wieku.

Uwagę zwracają na pewno nietypowo wyglądające kwiaty kuflika – przypominają szczotkę do butelek. Kwiatostany składają się z kolorowych pręcików, które są osadzone wzdłuż wierzchołków pędowych. Kuflik kwitnie od czerwca do września.

Kuflik ma krzaczasty pokrój, naturalnie rośnie gęsto i krzaczaście. Sadzonki można również wyprowadzić do formy piennej. Liście kuflika są ciemnozielone, skórzaste o lancetowatym kształcie. Po roztarciu w palcach wydzielają cytrynowy zapach, skąd pochodzi drugi człon nazwy kuflika.

Kuflik jest polecany do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Wymaga słonecznego i ciepłego stanowiska oraz regularnego podlewania od wiosny do jesieni. Roślina najlepiej rośnie w lekko kwaśnej glebie. Warto ją nawozić nawozami przeznaczonymi do różaneczników i azalii lub zastosować gotową glebę przeznaczoną dla tych roślin. Kuflik nie toleruje stale wilgotnej gleby, dlatego powinno się zadbać o dobry drenaż podłoża. Roślina uprawiana w pojemnikach osiąga maksymalnie 1,5 metra wysokości.

Kuflik cytrynowy najlepiej zimuje w pomieszczeniu, w temperaturze do 10 stopni C.

Zachęcamy do zakupu sadzonek kufika cytrynowego w naszym Sklepie.

autor: Karolina Hodór