• Home
  • Borówka amerykańska – odmiany i warunki uprawy w przydomowym ogrodzie

Borówka amerykańska – odmiany i warunki uprawy w przydomowym ogrodzie

29 października 2021 Admin Comments Off

Borówka amerykańska, inaczej wysoka (Vaccinium corymbosum) od lat jest jedną z chętniej uprawianych roślin owocowych. Powodem jest stosunkowo łatwa uprawa i smaczne owoce. Na polskim rynku dostępnych jest około 30 odmian borówki amerykańskiej, natomiast w Stanach Zjednoczonych wyhodowano ich aż 450.

W tym artykule przedstawimy krótki opis krzewów szczególnie polecanych do upraw amatorskich. Wszystkie z nich mogą Państwo kupić w Sklepie Szkółki Wrzos.

Do polecanych odmian należą:

Bluecrop“- najbardziej znana i rozpowszechniona odmiana. Obficie plonuje i daje smaczne i duże owoce. Kolejną zaletą jest mała wrażliwość na mróz (nawet do -35 stopni C) i brak wody.

Duke“- odmiana wczesna; owocowanie trwa 3 – 4 tygodnie i zaczyna się na początku lipca. Odporna na mróz (do – 25 stopni C).

Darrow” – owocuje od połowy sierpnia do początku września – zalicza się ją do borówek o późnym okresie owocowania. Owoce tej odmiany mają bardzo intensywny nalot na skórce i aromatyczny miąższ.

Chandler” – ta odmiana słynie z bardzo dużych owoców – mogą mieć średnicę nawet 2,5 cm. Chandler jest wytrzymały na mróz i mało wymagający.

Nelson“- wytrzymuje do – 25 stopni C. Owoce tej odmiany pokryte są intensywnym nalotem na skórce. Zaletą tej odmiany jest to, że owoce nie osypują się i mogą dłużej wisieć na krzaku.

Toro” – Toro dojrzewa pod koniec lipca i wytwarza smaczne, aromatyczne owoce. Okres owocowania jest dość krótki.

Borówka ma silnie rozgałęzione pędy, a rośliny w wyjątkowych warunkach mogą osiągać do 2,5m wysokości. Liście borówki amerykańskiej są zielone, eliptyczne i skórzaste. Kwiaty o dzwonkowatej kremowobiałej koronie (czasami różowej) zebrane są w grona. Borówka amerykańska kwitnie od kwietnia do maja, zaś owoce dojrzewają od połowy lipca do września, w zależności od odmiany. Odmiany dzieli się na wczesne, średniowczesne i późne w zależności od czasu dojrzewania owoców.

Krzewy borówki amerykańskiej preferują nasłonecznione i zaciszne stanowisko. Gleba powinna być kwaśna – pH w zakresie od 3,8 do 4,8. W przypadku niedostatecznie kwaśnej gleby, zaleca się wymieszanie kwaśnego torfu ogrodniczego z ziemią w stosunku 1:1 i zasadzenie krzewów. W przypadku gleb zasadowych należy wymienić ją całkowicie a dołek wypełnić kwaśnym torfem zmieszanym z przekompostowaną korą. Borówka nie lubi suszy i w okresach letnich warto ją podlewać.

Borówkę amerykańską sadzi się wiosną lub jesienią, przy czym sadzenie wiosną jest bezpieczniejsze dla sadzonek – jest mniejsze ryzyko przymrozków. Decydując się na uprawę tej rośliny w ogrodzie warto posadzić koło siebie kilka krzewów borówki, najlepiej różnych odmian. Borówka amerykańska jest zapylana przez owady i aby zapylić kwiat wystarczy pyłek z innego kwiatu – w tym najlepiej z innego krzewu, ponieważ własnym pyłkiem zapyla się słabo.

Owoce borówki amerykańskiej są nie tylko doskonałe w smaku ale też posiadają liczne właściwości odżywcze i zdrowotne. Potwierdzono ich działanie przeciwnowotworowe, usprawniające pracę jelit i wyrównujące poziom cukru we krwi.

Zachęcamy do zakupu borówki!

autor: Karolina Hodór