• Home
  • Azalia wielkokwiatowa – sadzenie, przycinanie, pielęgnacja
Biało-różowe kwiaty azalii wielkokwiatowej SATOMI na tle innych krzewów ogrodowych.

Azalia wielkokwiatowa – sadzenie, przycinanie, pielęgnacja

20 kwietnia 2021 Admin Comments Off

Azalia wielkokwiatowa – sadzenie, przycinanie, pielęgnacja

Azalia wielkokwiatowa nie bez powodu uważana jest za jeden z najbardziej ozdobnych krzewów ogrodowych. Obok różaneczników, magnolii czy hortensji, azalia wielkokwiatowa stanowi najbardziej znaną i lubianą roślinę ogrodową. 

Aktualnie w ofercie sprzedażowej można znaleźć mnóstwo odmian azalii, (około 100). Ze względu na rosnące zainteresowanie klientów i popularność krzewu, wciąż powstają nowe odmiany. Najbardziej znany podział to rozróżnienie na:

azalie wielkokwiatowe 

azalie japońskie

Szkółka Krzewów Ozdobnych Wrzos posiada w ofercie około 20 różnych odmian azalii wielkokwiatowych. Różnią się one od siebie na ogół kolorem i wielkością kwiatów, kształtem płatków, lub ostateczną wysokością, do jakiej dorastają. 

Najbardziej znane odmiany to:

Azalia wielkokwiatowa GIBLARTAR

Azalia wielkokwiatowa SARINA 

Azalia wielkokwiatowa CANNON’S DOUBLE 

Azalia wielkokwiatowa ANNEKE

Azalie należą do rodziny rododendronów, a nazywane są także niekiedy drzewami różanymi. Ich uprawa znana jest od starożytności. Ten krzew ozdobny możemy poznać po dosyć dużych kwiatach – jest on nimi bogato obsypany. Kolory kwiatów zależą od odmiany, (są to m. in. odcienie żółci, bieli, różu, czerwieni, pomarańczy)

Azalia wielkokwiatowa dorasta najczęściej do wysokości 2 m lub niewiele ponad. Liście są na ogół skórzaste, w ciemnozielonym kolorze. Jesienią bardzo ładnie przebarwiają się, tworząc malowniczy klimat w ogrodzie. 

Krzew kwitnie wiosną –  w okresie od maja do czerwca

Nie można nie wspomnieć o przepięknym, intensywnym zapachu, który wydzielają niektóre odmiany azalii – jest to dodatkowy powód, dla którego warto mieć je w ogrodzie, (najlepiej niedaleko domu). 

Kiedy sadzimy, przycinamy, jak pielęgnujemy azalię wielkokwiatową? Czym różni się azalia japońska od wielkokwiatowej? Na te i inne pytania, dotyczące uprawy tej rośliny, znajdziecie odpowiedź w poniższym wpisie.

Kwitnący krzew azalii wielkokwiatowej GIBLARTAR na tle zieleni trawnika. Wiele kwitnących, pomarańczowych kwiatostanów.
Azalia wielkokwiatowa GIBLARTAR

Wymagania i uprawa azalii wielkokwiatowej

Azalie wielkokwiatowe, jak większość kwiecistych roślin ogrodowych preferują stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione

Do podlewania azalii w ogrodzie należy wykorzystywać miękką wodę – najlepiej deszczówkę lub wodę ze stawu. Trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu, by nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Takie przesuszenie może spowodować opadnięcie liści oraz zaprzestanie powstawania nowych kwiatostanów. Szczególnie w początkowej fazie wzrostu rośliny jest to bardzo ważne. Jednak równie niepożądany jak przesuszenie jest nadmiar wody. 

Azalie wielkokwiatowe lubią podłoża o odczynie kwaśnym, nie wyższym niż (Ph 4,5-5). Preferują ziemie próchnicze i co ważne – przepuszczalne, ponieważ źle znoszą stojącą wodę. 
Te krzewy ozdobne cechuje całkowita mrozoodporność. Jest to ważny aspekt, ponieważ nie musimy martwić się zbytnio o zimowe uszkodzenia krzewu. Należy jednak zapewnić azalii stanowisko osłonięte od silnego wiatru i przeciągów.

Azalia wielkokwiatowa, a japońska – co je różni?

Azalię japońską od azalii wielkokwiatowej różni przede wszystkim to, że pierwsza z nich jest rośliną zimozieloną, natomiast druga posiada najczęściej sezonowe ulistnienie. Jeżeli porównywać oba krzewy pod kątem uprawy, azalia wielkokwiatowa jest odrobinę mniej wymagająca pod tym względem, zakwita trochę później niż azalia japońska. To, co odróżnia azalię wielkokwiatową to wyższa wysokość, do której dorasta. Ma ona również większe kwiaty niż azalia japońska.

Kiedy sadzić azalie?

Azalie wielkokwiatowe, które kupujemy w pojemnikach, sadzimy od wiosny do jesieni

Rododendrony charakteryzują się na ogół płytkim systemem korzeniowym, dlatego sadząc azalię należy wykopać dołek o głębokości około 40 cm i średnicy 70 cm. Przy sadzeniu większej ilości azalii w niedalekiej odległości zalecany odstęp to około 150 cm. 

Po posadzeniu można zastosować ściółkowanie np. rozdrobnioną korą. Warstwa ściółki przyczynia się do zmniejszenia parowania, co jest istotne w przypadku roślin o płytkim systemie korzeniowym. 

Te krzewy ozdobne dobrze rosną i kwitną w miejscach o odrobinę podwyższonej wilgotności – np. w okolicy zbiorników wodnych. Planując posadzenie, można uwzględnić w niedalekiej odległości umieszczenie różaneczników lub większej ilości egzemplarzy azalii. Azalia wielkokwiatowa dobrze rośnie także w niedalekim sąsiedztwie iglaków.

Czerwone, duże kwiaty azalii wielkokwiatowej SARINA na tle innych krzewów ogrodowych.
Azalia wielkokwiatowa SARINA

Kiedy przycinamy azalie wielkokwiatowe?

Azalie wielkokwiatowe, podobnie jak azalie japońskie, nie wymagają koniecznie przycinania. Możemy jednak przycinać je w celu odmłodzenia i zagęszczenia pokroju krzewu. Z pewnością jednak należy pamiętać, by usunąć wiosną uszkodzone pędy rośliny, jak również przekwitnięte kwiatostany

Nawożenie

W nawożeniu azalii sprawdzą się specjalne nawozy, dedykowane kwasolubnym roślinom ogrodowym. Najbardziej optymalnym wyborem będą tu nawozy o spowolnionym działaniu. Krzewy nawozimy maksymalnie do połowy lipca. Podczas tego zabiegu należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania i instrukcji producenta, zamieszczonych na opakowaniu. Zbyt obfitym i częstym nawożeniem możemy doprowadzić do nadmiernego zasolenie podłoża.

Biało-różowe kwiaty azalii wielkokwiatowej SATOMI na tle innych krzewów ogrodowych.
Azalia wielkokwiatowa SATOMI